Enterprise Architecture (Kurumsal Mimari) Nedir, Ne işe yarar?

Bu yazımda literatürdeki adı ile Enteprise Architecture, Türkçedeki karşılığı ile Kurumsal Mimari’nin ne olduğu ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Enterprise Architecture bir IT terimi olup, kısaca IT stratejisi ve değişen müşteri ihtiyaçları doğrultusunda IT’nin hedef mimarisini belirlemede yardımcı olan ve bu hedefe ulaşabilmek için optimal IT çözümleri ve servislerin uygulanmasını sağlayan bir pozisyondur.

Bu görev veya oluşum IT dünyasında çoktantır var olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni keşfedilen bir alan. Halen bir çok firmanın IT’sinde de resmi olarak böyle bir pozisyonun varlığından söz etmek zor. Elbetteki yukarıda dediğim iş-ler IT’de bir şekilde yapılıyor. Ancak bunun için ayrı bir pozisyon oluşturan ve bunu belli metodlarla yapan şirket sayısı(Türkiye için) sanırım çok fazla değil.

Bu video’yu izlemenizi tavsiye ediyorum.

Enterprise Architecture ile ilgili bir çok framework mevcut, ancak bunlardan en kabul görmüş olan TOGAF(The Open Group Architecture Framework)’ın ADM’i(Architecture Development Method). Aynı proje yönetiminde PMBOK’da olduğu gibi ADM’de uçtan uca bir Enterprise Architecture Management’i kurmak için adımlar mevcut.

Çalışmış olduğum Mercedes-Benz Türk A.Ş.’de bu sürecin kurulmasına öncülük ediyorum. Bu zamana kadar ekip kurup bir çok çalışma yaptık, şirket bünyesinde Enterprise Architecture ile ilgili farkındalık oluşturacak eğitim ve süreçler tasarladık. Bunu da yakın zamanda hayata geçireceğiz. Böylece Türkiye’de Enterprise Architecture Management’ı hakkıyla yapan ender kurumlardan biri olacak Mercedes-Benz Türk A.Ş.

ADM’i detaylı anlatmak gereksiz ve sıkıcı olabilir ama özetle süreç şu şekilde

ADM

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s