Ulaşımın geleceği – Sürücüsüz taşıtlar

Bill Gates şöyle demiştir: “Eğer otomobil teknolojisi bilgisayar teknolojisi kadar hızlı ilerleseydi, bugün uçan arabalara biniyor olurduk”. Buna karşılık da otomotiv dünyasından gelen cevap ise oldukça ironik ve komik: “Eğer arabaları microsoft yapıyor olsaydı, hava yastıkları açılmadan önce kullanıcıya “Emin misiniz?” diye sorardı”.

Bu anektod ne kadar gerçek bilemem ama otomotiv endüstrisinin ile bilgisayar endüstrisi arasında tatlı bir rekabetin olduğu bir gerçek. Bunda her iki endüstrinin de insanlık tarihinde büyük devrimlere yol açmış olması en büyük etken. 15-20 yıl öncesine kadar otomotiv dünyası ile bilgi teknolojileri dünyasının çok fazla bir kesişim noktası yoktu. Otomobillerimizde teknoloji adına yol bilgisayarı, elektronik hız kesici,ECU(Electronic controlling Unit) gibi sürücü ile makine arasında arayüz oluşturan emedded(gömülü) dediğimiz teknolojiler mevcut(tu). Bu teknolojiler aynı bilgisayarlarımızın internet olmadığı zamanlardaki gibi başka araç veya cihazlarla etkileşimi olmayan kendi halinde çalışan teknolojilerdi.

Ancak yakınsama(convergence) denen kavram her alanda olduğu gibi bu iki endustriyi de aynı potada eritmeye devam ediyor. Farkettiyseniz yeni araçların çoğunda artık bluetooth, navigasyon, internet(her ne kadar kısıtlı da olsa) gibi multimedya arayüzleri olmaya başladı. Ama daha bu başlangıç. Araçlarda sadece teknoloji kullanımı değil,  “bilgi teknolojileri” de kullanılmaya başlandı-başlanacak. Artık sürücüsüz taşımacılıktan bir tık uzaktayız. Araçlar uydu, diğer araçlar ve yayalar ile iletişim kurmaya başlıyor. Kısaca ulaşım kendi internetini oluşturuyor. Buna ne ad verilir bilemiyorum. Ama bu zannettiğimiz kadar uzun bir zaman almayacak.

Videoda göreceğiniz gibi Mercedes daha şimdiden  şehir içinde, normal trafikte bir noktadan diğer noktaya sürücüz giden sistemi hayata geçirdi. Diğer yandan Google gibi teknoloji devi kendi sürücüz otomobilini yapmaya başladı. Google diğer konvansiyonel üreticilere göre daha radikal davranıyor. Google’in ürettiği araçta direksiyon ve sürücü mahalli yok. Sadece “dur” ve “git”  butonlarının olduğu araca benzer bir şey.

Neyse daha fazla uzatmadan sizi Mercedes’in otomon sürüş videosu ile başbaşa bırakıyorum.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s