TOGAF 9.1 Enterprise Architecture Foundation sertifikasını aldım

Bir süredir blog yazılarıma ara vermiştim. Bunun sebebi, hem çalıştığım firmada “program management & governance” bölümüne geçmem ve yeni iş alanına adaptasyon, hem de bu bölümde proje yönetimini devraldığım büyük ölçekli projeye alışma ve devralma sürecinden dolayı idi.

Hayat boyu öğrenme ve sürekli kendini geliştirme dürtüsü ile harekete inanan birisiyim. Bunun için de blogumun ismini “bir profesyonelin evrimi” şeklinde koymuştum. Dolayısı ile PMP, PMI-RMP, ITILV3 Foundation’ından sonra 4.sertifkasyonu da tamamladım. Bunların hepsi para, zaman ve emek gerektiren şeyler. Ancak ben insanın kendisine yaptığı yatırımın her zaman pozitif bir geri dönüşü olduğuna inanıyorum.

Neyse konumuza gelecek olursak Kurumsal Mimari ya da literatürdeki adı ile Enterprise Architecture direk governance ve program management ile ilgili bir konu. Dünyada PMI, ISACA gibi belli konularda sertifikasyon , framework ve standartları belirleyen kurumlar var. TOGAF’da dünyada Enterprise Architecture ile ilgili standart, framework ve sertifikasyonu veren bir grup.

TOGAF(The Open Group Architecture Framework)’ün 9.1 versiyonu güncel durumda. 2 adımdan oluşan bir sertifkasyonu var. İlki birinci bölümden oluşan foundation kısmı diğeri ise expert kısmı. Ben şimdilik foundation kısmını aldım. İleride gerekli olması durumunda expert tarfı için de çalışma yapabilirim.

Konu ve sertifikasyon ile ilgili detay bilgi için TOGAF’ın sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “TOGAF 9.1 Enterprise Architecture Foundation sertifikasını aldım

  1. Merhabalar Çağdaş Bey,

    Duyurusunu yapmış olduğumuz gibi 14.30 ve 16.30 arası Orjin Plaza Maslak ‘taki EY ofisinde etkinliğimizi yapacağız. Katılım sağlayabilecek misiniz?

    1. Hüseyin merhaba, bugün almanya dan lead enterprise architectimiz burada. Öğleden sonra toplantımız var. Katılamıyorum maalesef

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s