Zehirli Projeler

Bir proje yöneticisinin yönetmekte en zorlandığı projeler “Zehirli Projeler” diye adlandırılan projelerdir. Peki nedir bu zehirli projeler?

  • Tepeden inme projeler
    Daha çok patronun veya üst yönetimin “yapılsın” dediği, ancak organizasyonda işin içinde olan orta ve alt kademede karşılığı olmayan projelerdir. Böyle bir projeye atandıysanız projenin planlamasından icrasına kadar türlü zorluk ve engellerle karşılaşırsınız. Paydaşlar projeyi içselleştirmedikleri ve çıktılarına inanmadıkları için yeterince motive olmazlar. Bunun için projenin zaman, bütçe, kapsam ve kalite anlamında “fail” olması büyük olasılıktır. Bu 4 başlıkta başarılı olunsa bile bu yazımda belirttiğim müşteriye “değer” oluşturma kısmında mutlaka tökezlenir. Bu başarısızlığın faturasının proje yöneticisine çıkarılması büyük ihtimaldir.
  • Stratejik olarak önemini yitirmiş projeler
    Stratejik plan dahilinde başlanan, üst yönetimin önem verdiği bir projenin bir nedenden dolayı gündemden düşmesi, ancak iptal edilmeyip bitirilmesinin istendiği projelerdir. Böyle bir projeyi yönetiyorsanız zamanla bu ilgi kaybını hissedersiniz. Risk ve issue’larla ilgili destek bulmada zorlanırsınız. Taahhüt edilen kaynakların kapasitesi konusunda sorunlar yaşamaya başlarsınız. Burada proje geçikmiş, gecikmemiş çok da kimsenin umurunda olmaz ama projede çalışanları(proje yöneticisi dahil) bıkkınlık ve bezginliğe götürür.
  • Takım kültürünün olumsuz etkilediği projeler
    Yönettiğiniz proje önemli ve değerli bir proje olsa bile bazen öyle takımlarla çalışmak zorunda kalırsınız ki proje ister istemez zehirli hale gelir. İster müşteri tarafında olsun, ister teknik tarafta olsun bazı takımlarda kavga kültürü hakimdir. Bunun bir çok sebebi olabilir ama buna burada değinmek değil amacım. Ancak sebep ne olursa olsun bu tip takımlar projenin içindeyse proje yavaş yavaş zehirlenir ve çalışma uyumu gittikçe bozulur. Proje yöneticisi olarak sizin buradaki kök sebebi çözme imkanınız olmadığı için de çoğu zaman bu olumsuz etkiyi bertaraf edemezsiniz.

* Proje yönetimi ile ilişkili yazılarımın tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s