Yakınsamaya örnek: Selfie Drone

Yakınsama (Convergence) aslında bir matematik terimi. Sözlük tanımı olarak “aradaki açıklık sonsuz küçülerek ama kesişmeksizin bir noktaya, bir sınıra doğru yaklaşma” anlamına geliyor. Ancak teknolojinin her alanda ilerlemesi farklı alanlardaki iş kollarının veya süreçlerin birbirleri ile etkileşiminin artmasını belirtmek için de bu terim kullanılmaya başlandı.

Örneğin Telefon ve bilgisayarın tek bir cihazda birleşmesi, Televizyon ve modemin birlikte çalışması, saat ve telefonun birlikte çalışması vb. Bu kavramdaki ana unsurun birden fazla teknolojinin birbirleri ile çalışabilecek seviyeye gelmesi ile birlikte ortaya farklı ürünlerin ortaya çıkmasını sağlaması diyebiliriz.

Yazının konusunu içeren Hover Camera’da bu yakınsamaya güzel bir örnek. Burada birden fazla teknoloji ve kavram bir araya gelmiş. Drone denen uçabilen otonom bir cihaz, kamera teknolojisi, “image recognition” de denen kameranın gördüğü görüntüyü anlamandırmasına yarayan yazılım ve günümüzde çok moda olan “selfie” terimi.

Neden bahsettiğimi bu videoyu izleyince anlayacaksınız.

Sağlıcakla kalın…

2 thoughts on “Yakınsamaya örnek: Selfie Drone

  1. Işıd bunlara bomba takıp milletin üzerine yolluyor sen hala selfie diyorsun 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s