Her canlı birgün ölümü tadacaktır…???

olumDaha önce hayata dair yazdığım yazılardan biri olan 40’lı yaşlara merhaba yazımdaki sonuç bölümünde hayatın adil olmadığını ve hiç bir zaman da olmayacağını söylemiştim.

Ancak hayatın istisnasız hiç bir ayırım gözetmeden adil olduğu tek bir şey var, o da “Ölüm”.

İsterseniz multimilyarder olun, isterseniz sokakta yaşan bir sefil, ölüm (şimdilik) hepimizin aynı teraziden geçtiği tek yer.

Steve Jobs; parası ve nüfuzu ile en fazla hayatını bir kaç sene uzatabildi.

Mustafa Koç; Amerikan hastahanesinin sahibi, yüzlerce doktor, milyonlarca dolarlık teçhizat emrinde ama bir işe yaramadı.

Sultan Süleyman; Dünya karşısısında tir tir titredi. İktidarı için oğlunu öldürdü ama eninde sonunda bu iktidarı bırakmak zorunda kaldı.

Jül Sezar; Zamanın büyük lideri, dünya tarihini değiştiren az sayıda insandan biri. Şu anda Sezar denince insanların aklına ilk “Tavuklu Sezar Salata” geliyor.

Hep söylenegeldiği gibi “Her canlı/fani mutlaka ölümü tadacaktır”….. mı acaba?

Okuduğum bilimsel haberlere ve teknolojinin evrilme hızı ve yönüne bakınca bu eşitliğin yakın bir zamanda bozulacağını öngörüyorum. Evet, yanlış duymadınız; İnsanoğlu çok yakın bir zamanda ölümsüzlüğü keşfedecek. Bu o kadar uzak bir zamanda ve uzak bir ihtimal değil.

Evrim geçiren robotlar insanlığı esir alacak (mı?), İnsan – Makine İletişimi üzerine yazılarımda değindiğim gibi makineler insanlaşmaya, insanlar da makineleşmeye çok yakında başlayacak. Bu teknolojiye ve ürüne erişebilen varlıkli ve nüfuzlu faniler, bizim bildiğim anlamdaki beden ile olmasa da yarı/tam mekanik bir vücut ile yüzlerce yıl yaşayabilecekler. Belki de sadece bilinç düzeyinde birer enerji olarak(bizim ruh diye tabir ettiğimiz) aramızda var olabilecekler.

Böyle bir imkanın olması ve bu imkanın ticari bir meta haline gelmesi inanın çok uzak bir ihtimal değil. Bizler muhtemelen doğduğu vücutla ölen son nesiller olabiliriz. Bizim çocuklarımız veya torunlarımız teknoloji tabiri ile “upgrade” edilmiş canlılar olacak.

Ölümün herkese eşit davranmadığı bir dünya nasıl bir yer olacak bilmiyorum ama yazının başlığındaki cümlenin zenginler ve nüfuzlu kesim için geçerli olmayacağını biliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s