İnsan – Makine İletişimi üzerine

Başlığı hazırlarken “iletişim” mi yoksa “ilişki” mi kelimesini kullanmam gerektiğini epey düşündüm. Anlamlarını biraz kurcaladıktan sonra “iletişim” kelmisinde karar kıldım.

Bilgisayar devriminin başladığı 1960’lardan günümüze insanoğlunun makinelerle “ilşkisi” gün geçtikçe arttı. Gün geçtiktikçe daha da akıllanan makineler bizim diğer insanlarla “iletişim” kurmamızı ve bu yolla işlerimizi daha kolay yapmamızı sağladı.

Gelişen teknolojinin getirdiği  M2M(Machine to Machine) ve IoT(Internet of Things) kavramları ile birlikte makineler kendi aralarında “iletişim” kurmaya, bir insan müdahelesi olmadan kollektif bir şekilde tanımlı bir işi gerçekleştirme noktasına geldiler.

Insanoğlu artık bunun bir tık ötesine geçip insan beynini taklit edebilen, bilinç kazanmış yapay zeka uygulamaları üzerinde çalışmakta. Günümüzde yapay zeka çalışmaları henüz emekleme aşamasında olsa da yakın zamanda kendi bilinci ve kişiliği olan uygulama/makineler ile “iletişim” içinde olacağımız kesin.

Bu “iletişimi” çok farklı ve düşündürücü bir biçimde ele alan Her(Türkçeye Aşk olarak çevrilmiş) filmini izlemenizi tavsiye ederim. Film yakın geleceği çok ütopik nesnelere yer vermeden sadece yapay zeka yazılımı ile bir insanın “iletişiminin” nerelere kadar gidebileceğini çok güzel bir şekilde gösteriyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s