Evrim geçiren robotlar insanlığı esir alacak (mı?)

Bilimkurgu filimlerine fanatik düzeyde olmasa da meraklıyımdır, özellikle de gelecekte olup biteceklerle ilgili kehanette bulunanlarla. Bu tip filmler de eminim çoğumuzun ilgisini çekiyordur.

Terminatör, Matrix, Ben Robot, Yapay Zeka ve niceleri. Bir çoğunun ortak noktası robot teknolojisinin evrimleşerek kontrolü ele alması ve insanlığı köleleştirmesi veya yok etmesi üzerine kurulu. Bu elbetteki olası gelecek senaryolarımız içinde dikkate alınması gereken bir senaryo, ancak bana göre o kadar da pek olası gözükmüyor. En azından yakın gelecekte pek mümkün görünmüyor. Neden mi?

Geçen günlerde televizyon Will Smith’in oynadığı Ben Robot filmini izliyordum. Defalarca izlememe rağmen ne zaman çıksa izlemeye gayret ederim. Film özetle yakın gelecekte insan formunda robotların günlük hayatımızdaki angarya işleri devralacağını, yardımcı olacağını öngörüyor. Her robotun da Asimov’un “Üç Robot Yasası” gereğince hareket ettiğini işliyor. Nedir bu kurallar derseniz?

  1. Bir robot bir insana zarar veremez ya da bir insanın zarar görmesini seyirci kalamaz.
  2. Bir robot birinci kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  3. Bir robot birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendinin zarar görmesini izin veremez.

Filimde robotlar robotları üretiyor ve ana merkez olan bir bilgisayar tarafından idare ediliyor. Ana merkez olan bu bilgisayar evrim geçirerek insanların, insanlara zarar verdiğini düşünüyor ve “insanları, yine insanlardan korumak için” onları tutsak ederek tüm dünyanın kontrolünü ele geçirmeye çalışıyorlar.

Aynı şekilde Matrix ve Terminatörde de robotların evrim geçirerek kendi kendilerine üredikleri bir gerçeklikte insanları düşman görüp onları yok etmeleri ya da enerji kaynağı olarak yetiştirdikleri gibi senaryolarla karşılaşıyoruz.

Bunların hepsi gelecekte pekala olabilir ancak bana göre yakın gelecekte insanları bekleyen tehlikenin çok daha farklı olacağını düşünüyorum. Şöyle ki; bu tip senaryolarda saf insan ırkı, saf robotlar tarafından esir alınmakta, yönetilmekte veya yok edilmekte. Bu kadar gelişmiş bir robot üretebilen insan ırkının bu teknolojiyi kendi bedeni üzerinde sağlık veya güç için kullanmadan tamamen insana benzeyen bir robot olarak üretmesi biraz salaklık olur. Bilimsel gelişmeleri yakından takip edenler bilecektir. Günümüzde yavaş yavaş yapay organ üretimi, chipler ile organik dokuların birlikte çalışabilmesi, görmeyenleri görür hale getirecek gözlükler, yürüyemeyenleri yürütebilen robot bacaklar geliştirilmeye başladı bile. Çok yakın gelecekte insan beyninin tüm bilinç ve hafızası ile birlikte bir bilgisayara kopyalanabileceğinden bahsedilmekte.

Dolayısı ile karşımızda kendi kendini kopyalayabilen, üretebilen, bilinç düzeyi olan bir robot yaratabilecek kadar ilerledi isek o zamanki insanlar da bizim bügün tanımladığımız tamamen biyolojik, organik yaratıklar olmayacaktır. Çoğu ölümsüz bir insan ırkından söz ediyorum. Belki 300 yıldan fazla yaşabilen, bir çok organı birden fazla defa değişmiş, yarı makine yarı insan varlıklardan bahsediyorum. Ya da kendi bilincini bir robota kopyalamış, sonsuza kadar yaşabilecek bir insan-makine karışımı. Eğer bilinçli robotlar bir özgürlük savaşı verecekse, bugün bizim bildiğimiz insan ırkı ile değil, yukarıda bahsettiğim varlıklarla savaşacak.

Gelelim bizim gibi zavallı, etten kemikten oluşan ölümlü canlıların akıbetine. Tahminlerim;

  • Yakın zamanda varlıklı ve nüfuzlu insanlar gelişen teknoloji ile birlikte yapay organ, bilinç aktarımı gibi teknolojilerle, ölümsüzlüğü ve yarı-tanrı statüsünü elde edecekler
  • Milliyetçilik ve ulus devlet kavramı yok olacak
  • Bu teknolojiye önceden ulaşan yarı-tanrı insanlar belirli bir zümre oluşturduklarında ellerindeki bu imtiyazı herkes ile paylaşmak istemeyecekler.
  • Bu da bu zümrenin ölümlü insanları dikte etmesi, yönetmesi ve köleleştirmesine yol açacak.
  • Hukuk, siyaset ve ekonomi tamamen bu ayrım üzerine şekillenecek.

Özet olarak yakın gelecekte bir savaş ihtimali var ise şu anda “insan” olarak adlandırdığımız bizim gibi bedenlere sahip sıradan insanlar ile ölümsüz, yarı-tanrı insanlar arasında olacak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s