Kitap Tavsiyesi Nöromarketing/Bilinçaltı Pazarlama

MBA yaptığım dönemde pazarlama ve tüketici davranışları konusu ilgilmi çekmiş, seçmeli dersleri de genellikle bu konular üzerine almıştım. Norömarketing ya da diğer adı ile Bilinçaltı pazarlama konusunda ilk o zaman duymuş, bununla ilgili makaleler okumuştum. Hatta 2009’da bununla ilgili bir yazı da yazmıştım. Bu yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

23 nisan tatili dönüşünde feribotta canım sıkılınca orada bulunan kitapları incelerken bu kitaba rastladım. Kitabın ismi “Subliminal İşgal” yani diğer adı ile Bilinçaltı işgal. Kitap çok basit bir şekilde temelden başlayarak algı, güdü, arketip(bilinç altı semboller)’i anlatarak başlıyor. Renklerin neler ifade ettiği, beynin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi verdikten sonra günümüz pazarlama dünyasındaki büyük markaların nasıl bilinçaltımızı ele geçirerek bizi güdülediğini, isteklerimizin nasıl “ihtiyaç” mışçasına algıltıldığını anlatıyor.

Kitap benim hoşuma gitti. Eğer konu sizin de ilginizi çekiyorsa kitap ile bilgilere sitenin sağ altındaki Goodreads içindeki logo’dan ulaşabilir veya D&R’ın link’inden özetine bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s