Kariyer ve İstanbul trafiği…

Başlığı bulmakta zorlanmadım. Büyük ihtimalle bu iki kelime arasında nasıl bir ilişki olduğunu merak ettiğiniz için bu yazıyı okuyorsunuz. Anlatayım…

Geçen gün sıradan ve keşmekeş bir İstanbul trafiğinde araba kullanırken aslında günümüz insanının “başarılı olma” kriterinin baş belirleyicisi olan “kariyer yapmanın” ne kadar da bu trafikteki araba kullanma davranışlarımızla örtüştüğünü düşündüm.

Sıradan bir iş çıkış günü İstanbul trafiğini düşünelim. Çeşit çeşit arabalar gıdım gıdım ilerlemektedir. Bazıları bulunduğu şeritten yanındaki şeride geçerek daha hızlı gitmenin yolunu ararken, bazıları ise “kestirmeden” yani emniyet şeridinden giderek diğer kuru kalabalıktan ne kadar “akıllı” olduklarının isbatı ile uğraşırlar. Kendisine önemli ve herkesten üstün havası vermek için polis çakarları ile terör estirenlere deyinmiyorum bile. Bazıları ise bulunduğu şeritten ayrılmayarak ısrarla ve sebatla kendi şeridinde ilerlemeye çalışırlar. Tam önünüzdeki bir kaç araba çekilip biraz daha öne gideceğinizi sanarken eğer yeterince uyanık davranmadıysanız yan şeritten birileri bu boşlukları dolduruverir ve siz yine aynı yerinizde sayarsınız. Önünüzde kendi önü müsait olduğu halde ısrarla yavaş giden, kenara çekilmeyerek sizin de önünüzü tıkayan sürücüler de cabası. Başka bir örnekte siz şeridinizde sabırla duruyorken yan şeridinizdeki arabalar vızır vızır ilerlemektedir. Ben de bundan nasipleneyim deyip şerit değiştirirsiniz, o da ne geçtiğiniz şerit tıkarırken eski göz ağrınız şeridinizde herşey yolundadır:)

Nasıl bu durumları bire bir kariyer dünyası ile örtüştürebildiniz mi?

Konunun özü şu: Hayat ve kariyer siz ne kadar planlarsanız planlayın hiç bir zaman %100 sizin kontrolünüzde olmayacaktır. Onun için eğer trafikte ilerlemediğinizi düşünüyorsanız, boşverin araba kullanmanın keyfini çıkarın:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s