Tesla Motors’dan elektrikli süper sedan

model-s-signature-red_960x640_bTesla Motors 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı mühendisler tarafından Silikon vadisinde kuruldu. Şirketin ismi daha önceki yazımda hayatından bahsetmiş olduğum elektrik dehası Nikola Tesla‘dan geliyor. Şirket premium sınıfta elektrikli araçlar ve elektirik motor aksamları konusunda uzmanlaşmış.

Firma Model S serisine odaklanmak için daha önce üretmekte olduğu Roadster modelinin üretimini durdurmuş.

Tesla Model S, şu ana kadar alışık olduğumuz elektirkli araçlardan oldukça farklı. Tesla Motors’ın patentini aldığı ve sır gibi sakladığı pil dizilim stratejisi sayesinde araç 416 beygir güç üretiyor. 0-100 km hızlanması 4.4 sn ile Porche’a kafa tutuyor. Son hız ise 208 km. Menzil’i ise opsiyon olarak alınan 85 kw/s batarya ile 480 km ile günümüz standartlarında bir aractan kalır yanı yok

Araç dışarıdan bakıldığında lüks sınıf petrol ile çalışan bir arabadan ayırmak mümkün değil. Araç silikon vadisi ürünü olduğunu içerde hisettiriyor. Aracın içinde ise 17 inch’lik bir ekran bulunuyor ve tüm araç kontrolü buradan yapılıyor. Fiyatı ise 57.000 ile 107.000 $(USA fiyatı) arasında değişiyor.

model-s-interior1_960x640

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s