Yeni nesil öncü bilgisayarlara örnek – Microsoft Surface

Bundan 5-6 yıl önce Apple’ın hayatımıza iPhone ile soktuğu dokunmatik ekranlı telefonlar aslında o zamana kadar olan alışkanlıklarımızda bir paradigma kayması yaşattı. Daha önce HTC gibi bazı modellerin kalemli dokunmatik özelliği olduğunu hatırlıyorum ancak Apple’ın yapmış olduğu gibi elle dokunup hissedilebilen ekranlar iPhone ile başladı. Apple’ ın açtığı bu kapıdan daha sonra bir çok marka yürüdü. Samsung da bugün burada önemli oyunculardan birisi.

İşin işletim sistemi tarafında ise “dokunmak” için tasarlanmış işletim sistemleri pazarında Apple’ın iOS ile Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı açık kaynak kodlu Android en büyük oyunculardı. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows8 ile bu pazara yeni ve güçlü bir oyuncu daha giriyor. Windows8’in mobil cihazlar için geliştirilmiş versiyonu RT modeli yine Microsoft’un kendi adını verdiği tablet bilgisayar olan Microsoft Surface üzerinde koşuyor.

Cihaz’ın 32GB ve 64GB’lık depolama kapasiteli 2 versiyonu bulunuyor. Her iki modelde de Nvidia Tegra 3 çipsetli işlemci yer alıyor. Wireless ve Bluetooth özellikleri de mevcut. Biri önde olmak üzere 2 kamerasi bulunuyor. Ekranı 16:9 genişlikte, 1366*768 çözünürlüğe sahip ve Microsoft’un Clear Type teknolojisi mevcut.

Okuduğum test yorumlarına göre dokunma kalitesi oldukça tatmin edici. Performans açısından ise bir çok uygulamanın sorunsuz ve hızlı çalıştığı belirtilmiş. Ancak bazı 3D oyunlarda performans sorunları gözlemlenmiş. Bence bunu alan kişinin oyun açısından performans beklemesi de yanlış olacaktır. Zira bu günlük kullanım için tasarlanmış bir cihaz.

Diğer önemli iki özelliği ise pil ömrü ve portatif klavyesi. Pil ömrü normal kullanımda 8 saat ve bu oldukça tatmin edici. Klavyesi ise 2 türlü: Touch Cover(Dokunma yüzeyli), Type Cover(Klasik butonlu)

Touch Cover denilen dokunma yüzeyli klavyede düz bir satıhta sanki kalemle çizilmiş gibi butonlar var ve bunların bir derinliği yok. Diğeri ise daha alışık olduğumuz klavye tipinde. Ben eğer alırsam klasik tarzı tercih ederim açıkçası. Diğeri için henüz hazır hissetmiyorum kendimi:)

Bu klavyeler güçlü bir mıknatıs yardımı ile ekrana monte ediliyor. Bu şekilde ister normal diz üstü bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz isterseniz tablet gibi.

Yeni bilgisayarımın yeni nesil bu tip bir bilgisayar olacağı kesin ancak şu anda piyasada(Turkiye) Windows8 RT işletim sistemli tek model olduğu için biraz daha beklemek gerektiğini düşünüyorum. Zira yurtdışında Samsung ve Sony’in de bu tip modellerinin satışta olduğunu unutmamak gerek.

İnternette araştırdığınızda İstanbul Bilişim’de bu modelin satışta olduğunu görüyorsunuz. Henüz gidip incelemedim ancak ilk fırsatta dünya gözüyle görmek isterim.

Cihaz ile ilgili Microsoft’un resmi video’sunu izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s