Zamanın ötesindeki deha Tesla

0000000308862_5_1 Geçen gün popular science dergisini okurken Nikola Tesla ve icatları ile ilgili kısa bir makale okumuştum. Daha sonra vikipedi’de kendisi ile ilgili yazılanları okuyunca aslında bu büyük deha hakkında ne kadar az şey bildiğimi farkettim. Tesla’nın hayatını anlatan bir kitap var mıdır diye internette kısa bir araştırma yaptığımda Margaret Cheney’in Tesla hakkındaki biyografi kitabını gördüm ve sipariş ettim. Vakit buldukça okuyorum. Okudukça da gerçekten zamanının ötesinde yaşamış bu bilim adamı ile ilgili ilginç bilgilere ulaşıyorum.

 Nikola Tesla bildiğiniz gibi bugün heryerde kullandığımız alternatif akımın mucidi. Ancak bu onun buluşlarından sadece birisi. 1856 yılında Hırvatistan doğup daha sonraları Amerika’ya göç eden bir mucit. Öldüğü 1943 yılında tüm laboratuarına ve belgelerine FBI tarafından el konularak uzun süre toplumdan gizlenen bir insan. İlerleyen yıllarda bu bilgiler nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendiriliği iddia ediliyor.

Kitapta edindiğim ilginç bilgiler ise şunlar

– Kendisi bugün yaşasa rahatlıkla “Şizofren” teşhisi konabilir. Çünkü yaşadığı sanrılar ve takıntılar çok büyük. Hatta biyografi yazarı da bu dehanın bugün yaşasa bu yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı “tedavi” edileceğini, belki de bu yaratıcılığını yitireceği yönünde görüş bildirmiş

– Takıntıları ve problemleri nedeni ile kadın arkadaş edinemeyen ve hiç evlenmeyen birisi, ki zamanında iş dünyası ve politika çevresinde bugünkü “pop star” mertebesinde ilgi gören birisi. Bir çok zengin ve güzel kadın çevresinde pervane olmasına rağmen sadece bir kadına platonik olarak aşk beslemiş

– Alternatif akımıdaki ters akım sayesinde oluşan manyetik alanı hareket enerjisine çevrilmesini, doğru akımla elde edilemeyen uzun mesafelere elektrik gönderilebilmesini sağlamış.

– Bugün daha yeni yeni konuşulan kablosuz elektrik iletimin mümkün olabileceğini ispatlamış ve bununla ilgili başarılı deneyler yapmış.

– Radyo’nun mucidi olarak bildimiz Marconi’nin aslında radyonun gerçek mucidi olmadığı, Tesla’nın Amerikan yüksek mahkemesinde uzun yıllar süren patent davası sonucunda radyonun mucidi ünvanını geri almış

– Edison’un ki kendisi doğru akımın mucididir, kendi çalışanı olan Tesla’nın alternatif akım icadını kötü göstermek için her türlü yola başvurduğu, hatta alternatif akımın insanlar için ne kadar zararlı olduğunu göstermek için yaptığı sokak gösterilerinde hayvanlara canlı canlı yüksek voltajlarda alternatif akım vererek öldürdüğü de diğer ilginç bir bilgi

– Kendisi her deneyi, makineyi  zihininde tasarlayarak testleri yine zihninde yapan, bulduğu bulgulara göre gerekli düzeltmeleri yine kendi zihininde yaparak taa ki mükemmeleşinceye kadar onu hayata geçirmyen birisi. Tesla’nın yapmış olduğu motorlar, makineler ve deneyler her zaman ilk seferinde başarı ile kusursuz olarak çalışmış.

Kendisi hakkında kaynak çok az, çünkü kapalı yaşamayı ve özel yaşamı ile ilgili çok sır vermeyen birisi olduğu için 2 adet biyografisi mevcut. Birisi bu kitap diğeri ise ölümünün hemen ardından yazılan “Anlaşılamayan Deha” isimli biyografi.

One thought on “Zamanın ötesindeki deha Tesla

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s