HP Officejet Pro 8500A Plus

Bir süredir evimde bulunan kitapları e-kitap haline çevirme fikrim vardı. Hatta daha önceki yazıcımla da bunu bir kaç kitap üzerinde denedim. Fakat tek tek manuel olarak taratmak oldukça zahmetli ve yorucu olduğu için bunu bir süreliğine ertelemiştim.

Bu fikir geçen gün yeniden aklıma gelince bu ihtiyacımı karşılayacak bir yazıcı arayışına girdim. Kısa bir araştırmadan sonra HP Officejet Pro 8500A Plus modelinde karar kıldım.

Bu yazıcı mürekkep püskürtmeli bir yazıcı fakat HP’nin yeni geliştirdiği bir teknoloji sayesinde çıktı sayısı kartuş başına normal mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre oldukça fazla. Örneğin bana söylenen siyah kartuşla 1000 sayfa baskı alınabildiği yönünde. Ama benim ilgimi çeken bu özelliği değil, otomatik beslemeli, çift taraflı tarama ve kopyalama yapabilme özelliği. Yani bir kitabı ciltlerinden ayırıp otomatik besleme haznesine koyduktan sonra tarama işlemine otomatik devam ediyor. Başında beklemenize gerek kalmadan kendi işlerinizi hallederken tüm kitabı tarayabiliyorsunuz.

Tarama hızı işyerlerindeki profesyonel makinalara göre yavaş, ve seçtiğiniz tarama kalitesine göre değişiyor. Fakat 300 sayfalık bir kitabı 2 saat içinde taramınız mümkün oluyor. Kopyalamda ise otamatik kopyalama düzelticisi var, eğri kopyalanmış bir kopyayı basmadan önce düzeltme imkanınız olabiliyor. Ama bu tarayıcıda yok maalesef.

Yazcının dokunmatik bir ekranı var ve oldukça kullanılışlı. Kablosuz bağlantısı sayesinde bilgisayarla fiziksel bir bağlantıya gerek kalmıyor. Ek olarak internete de bağlandığı için yeni yazılım güncelleştilmelerini kendisi otomatik indirebiliyor.

Son bir güzelliği ise, HP bu model yazıcılar için bir mail adresi tanımlamış(Ör. bjhjah@hpeprint.com) gibi.
Bunu fakson olmadığı yerde faks gibi kullanabiliyorsunuz. Yazıcı internete bağlı olduğu için bu adrese mail attığınızda mail içeriğini otomatik olarak basıyor

Fiyatına gelince bu özelliklere göre bence makul. Ben Bimeks’den 531 TL’ye satın aldım. İlgilenenlere duyrulur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s