CISA Sınav Sonucu :(

Daha önce CISA sınavı ile ilgili yazı yazmıştım. Geçen hafta sınav sonucum belli oldu. Maalesef gerekli olan 450 puanı alamamışım. Sınav ile ilgili izlenimlerimi yazarken yaşadığım sıkıntıları belirtmiştim. Bu sonuca üzülmekle birlikte tabiri cayiz ise şapkamı önüme koyup bunun nedenlerini düşündüm. Bana göre başarısızlığımın sebebi şunlar;

 • CISA Review manual’ı bir kere okudum. Bence en az 2 kere okumak gerekiyordu.
 • CISA Review manual’ı Nisan gibi okudum. Nisan’dan haziran’a kadar soru çözmeye odaklandım. Okumayı bence erken başlamışım
 • Sorulara fazla odaklanmak beni yanılttı. Bir süre sonra sorular tanıdık gelmeye başladığı için cevapları neredeyse ezberler durumuna geldim. Bu da beni yanılttı. Deneme sınavlarımda yüksek puanlar almıştım ama sınavda daha farklı sorular da geldi. Sorudan çok konuyu özümsemem gerekiyordu
 • Sınavda daha önce bahsettiğim gibi soruları hızlı çözdüm. Biraz da sıkıldım belki de ondandır.
 • Sertifikanın benim için bir zorunluluk olmaması da bunda etkili olabilir. Ama etkisi az olacağı kanaatindeyim. Çünkü daha önce zorunlu olmasa da ITIL sertifikasını almıştım. Gerçi buna göre daha kolay bir sınavdı.

Benim tesbit edebildiğim sorunlar bunlar. Bundan sonraki süreçte tekrar sınava girer miyim bilmiyorum ama benim için iyi bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim. Bir çok bilgimi tazelerken yeni bir çok şey de öğrendim.

4 thoughts on “CISA Sınav Sonucu :(

 1. Merhaba Çağdaş,
  Ben nedense OCP, ITIL, PMP, CISA, CCNA ve daha nice 3-4-5 harfli kısaltmalarla ifade edilen sertifikalara biraz şüpheyle yaklaşıyorum.
  Tam bir endüstri bence bu, dersaneler gibi 🙂
  Uluslararası arenada geçerli akademik sıfat taşımadığı sürece (doktora, yüksek lisans vb.) sertifikaya diploma muamelesi yapmamak gerekli gibi geliyor bana. İşverenlerin de bir bilgisayar mühendisinden MCSE gibi garip belgeler talep etmesini anlayamıyorum.
  Sen ne düşünüyorsun?

 2. Merhaba Bora,
  Cevabına biraz geç yanıt dönebildim kusura bakma. Sana kısmen katıldığımı söylemeliyim. Kısmen diyorum çünkü, evet haklısın bu sertifikalardan ekmek yiyen çok kişi var ve bu bir sektör. Ek olarak bu sertifikayı almış olmak o işle ilgili seni uzman yapmaz. Mesela ben CISA'yı almış olsaydım, sadece sertika sahibi olacaktım. Bu benim iyi bir bilgi sistemleri denetçisi olduğumu göstermez.

  Diğer taraftan ise olumlu yanları var. Birçok şey öğreniyorsun, dünyanın bu işe nasıl bir bakış açısı ile yaklaşıyor onu anlıyorsun. Ve belkide en önemlisi kendi ego'nu okşuyorsun:)

  Son olarak, kariyer yolundaki faydasına gelince. Şöyle söylebilirim;
  – Görünürlüğünü artırıyor. Bazen
  iş fırsatları bu sertifikalar
  sayesinde ayağına geliyor
  – Yaptığın işle ilgili sertifika
  sahibi olmayan birine göre
  mülakatlarda 1-0 önde
  başlıyorsun. Tabi senin ne kadar
  dolu olduğuna göre sonrası
  değişir:)

 3. merhaba sınav için çalıştığınız kitapları isaca'dan mı temin ettiniz?
  öyleyse temin sürecinden bahsedebilir misiniz? (hangi kitapları aldınız? kitapların size gelmesi ne kadar sürdü? gümrük vergisi ödediniz mi?)

 4. Merhaba Mesut,
  Evet kitabı(Cisa Review Manual) ISACA'dan temin ettim. 100 doları geçmediği içinde gümrük ödemedim.Yanlış hatırlamıyorsam 1 ay sürmüştü

  Ek olarak da CISA'nın soru setini satın aldım. Bu direkt download edilen bir uygulama idi. Sorulara da oradan çalıştım

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s