CISA Sınavına Girdim

Bir süredir hazırlıklarına devam ettiğim CISA sertifikası sınavına geçen Cumartesi girdim. Sınav Topkapı Holday-Inn otelinde gerçekleşti. Daha önce elime ulaşan kağıtta 09:00’da başlayacak olan sınav için 08:30’da mutlaka sınıfta olunması gerektiği, bundan sonra gelenlerin kesinlikle alınmayacağını yazdığı için erken gittim.

Sınavı düzeni hakkında biraz hayal kırıklığına uğradığımı belirtmeliyim. Çok düzensiz ve dikkatsiz bir organizasyondu. Sınav kitapçıkları dağıtılırken belli bir sıra gözetilmedi, önümdeki ve arkamdaki kişiler kitapçıkları almalarına rağmen benim almadığıma dair hatırlatmada bulunmam gerekti. Cevap anahtarında kafa karıştırıcı yerler için illa bizim sormamız gerekti, bunlar zaten önceden belliydi ve tahtaya yazılmalıydı. Sınav süresince mola serbestti, gerçi bu tip sertifika sınavlarında buna izin veriliyor fakat aynı anda aynı sınavı alan iki kişinin çıkmaması gerekirdi. Sıralara birden fazla kişi yanyana oturdu. Yani çok rahatlıkla istenirse kopya çekilebilirdi. Açıkçası denetim sınavına girmişken bu şekilde güvenlik zaaflarının ve özensizliğin olmasını yakıştıramadım.

Sınavım hakkında konuşmak gerekirse, daha önce aşina olduğum sorular da olmasına rağmen büyük çoğunluğu ilk defa karşılatığım sorulardı. Zaman konusunda sıkıntı yaşamadım. 4 saatlik sınav 2,5 saate tamamladım. Fakat sınav sonucu konusunda iyi ya da kötü geçti diyemiyorum. Sanırım 8 hafta sonunda sınav sonucunu öğrenince gerçekten nasıl geçtiğini öğrenebileceğim. Umarım geçmişimdir. Ama geçemezsem de bana denetim dünyası hakkında bir çok bilgi kazandırması benim için bir kazanım sonuçta.

Son olarak sınavın 200 soru olması ayrı bir demotivasyon kaynağı, bir süre sonra o kadar sıkıldım ve dikkatim dağıldı ki, bir kaç dakika sadece etrafa bakarak dinlenmem gerekti. Bence soru sayısı daha makul bir seviyeye çekilmeli.

Sonucu burada paylaşacağım, umarım olumlu olur….

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s