Sanallaştırma Teknolojileri Semineri

Bugün Microsoft Türkiye, HP ve Intel’in ortaklaşa düzenlediği yeni nesil sanallaştırma teknolojilerinin anlatıldığı seminere katıldım.

İlk olarak MS GMY Mustafa Çağan söz aldı.
Sanallaştırmanın gereklerinden biraz söz ettikten sonra, Garanti Bankasının 15 sunucusunu sanallaştırdığını, Digitürk’ünde sanallaştırmada çok büyük kazanımlar elde ettiğini yazdı. Ayrıca Microsoft’ta test ve geliştirme ortamlarını sanallaştırmış. Sunucu sayısı, yer ve enerjide %90’a varan tasarruf sağlamışlar. İlginç bi istatistiği de paylaştı. Her bir 1$’lık donanım yatırımına karşılık 0,5$’lık enerji harcaması da beraberinde geliyormuş.

Levent İskid, HP GMY
Ekonomik kriz ile birlikte server pazarı küçülürken, sanalaşştırma teknolojileri pazarının büyüdüğünden bahsetti.

Yalım Eriştiren, İntel İş geliştirme Müdürü
Sanallaştırmanın kullanım amaçları ve avantajlarından bahsetti. Bununla ilgili çizim notum;

Kurşat Gök
Sanallaştırma uygulamarından ve çeşitlerinden bahsetti. IDC araştırmasına göre, MS’in sanallaştırma teknolojilerini kullanma oranı %23. Ayrıca MS HyperV için RedHat Linux’da çalışabilmesi için RedHat ile anlaşma yapılmış. Bununla ilgili şu şekil gösterildi.

Ek olarak yüksek erişilebilirlik olmadan sanallaştırmanın risklerinden bahsedildi. Planlı ve plansız kesintilerde yapılan aksiyonlar ile iş sürekliliğinin sağlandığından bahsedildi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s