Mobil-Star

Ülkemizdeki yerel ve Türkçe mobil uygulamaların eksikliğini kapatmak için Microsoft ve Turkcell ele ele verdi. Buna göre Windows Mobile işletim sistemi üzerinde yazılacak ve belli standartlar ile telefonlar arası uyumu kolaylaştıracak yazılımların yarışacağı bir yarışma düzenleniyor. Böylece kazan-kazan stratejisi ile hem yazılım dünyası türkçe içerikli mobil yazılımlar kazanırken Microsoft’ta Windows Mobile penetrasyonunu artırmayı hedefliyor.

Yarışmaya katılacak projelerin yaratıcı bir fikirden kaynaklı, yurtdışında örneği az ,bireysel olarak hazırlanmış ve en önemlisi çalışır olması 🙂 gerekiyor. Ben haberlere göz attığımda 350 kadar başvuru vardı. Microsoft bu rakamın 600’e kadar çıkacağını söylüyor.

Yarışmanın 1.cisi 5 bin, 2.cisi 3 bin, 3.cüsü ise bin TL ödül alacak.

Mehmet Nuri Çankaya, projenin asıl amacının finale kalan 25 projenin insanlara doğru anlatılarak Turkcell tarafından pazarlanması. Yarışmacılar açısından ise güzel bir motivasyon sağlayacak iş imkanı sunulacak. İlk 25’e giren girişimcelere Microsoft, isterlerse Ankara’daki Bİlkent üniversitesi içindeki innovasyon merkezinde ofis imkanı sağlayacak.

Yarışmanın web adresine buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s