Bilinçaltı pazarlama/Nöromarketing

Günümüzde globalleşme ve bunun sonucu olarak artan rekabet ortamında pazarlama, şirketlerde daha ön planda olmaya başladı ve sanırım bundan sonra da önemini daha da artıracak gibi gözüküyor.

Bu zamana kadar üretilen pazarlama teorileri ve pazarlamcıların uyguladığı genelde bilincimize seslenen pazarlama taktikleriydi. Fakat pazarlama alanında akdemik çalışmalar yapıldıkça ilginç sonuçlar da ortaya çıkıyor. Örneğin nöromarketing alanında çalışma yapan Martin Lindstrom‘a göre bilinçaltı düzeyde gerçekleşen marka tercih oranı %85’ler düzeyinde.

Ne kadar yüksek bir oran değil mi? Siz ne kadar ürünüzü iyi konumlandırıp doğru hedef kitlesine pazarlamaya çalışsanız ve ürününüze ne kadar güvenseniz de insanların büyük çoğunluğu bilinçaltına göre ürünleri tercih ediyor. Martin Lindstrom global firmaların sponsor olduğu, 5 ülkeden 2081 gönüllünün katıldığı ilginç bir çalışma yapmış. Bu çalışmada beynin elektriksel hareketlenmelerini kaydeden SST yöntemleri ile MR’ın bir türü olan fMRI kullanılmış.

Gelelim araştırmanın ilginç sonuçlarına; Örneğin sigara tiryakilerine anti-sigara reklamları izletilmiş, yorumları sorulduklarında reklamlardan etkilendiklerini ve sigaranın kötü olduğunu söylemişler, fakat izledikleri sırada beynin haz alma bölgeleri hareketleniyormuş. Kör testlerde ise denekler Pepsi’yi tercih ederken, gözü açık olduğunda Coca-Cola’yı tercih etmişler.

Özet olarak bunun etik olup olmadığı bir yana, ister istemez firmalar bu pazarlama tipine kayacaklar gibi gözüküyor. Hatta bilinçaltımıza yönelik bazı koku, ses ve marka ilişkilendirmesine yönelik ataklar günümüzde var. Nokia’nın zil sesi, Microsoft’un açılış/kapanış tonu, Jhonson&Jhonson’un pudra kokusu vs…

Kaynak: Businessweek, Mart 2009, S.58-60

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s