LED TV hayatımıza girmeye başladı

Geçen gün dolaşırken Samsung yeni LED teknolojisi ile ürettiği televizyonu inceleme fırsatım oldu. Gerçekten de LCD ve Plazma TV’lerle kıyaslanmayacak ölçüde inceliğe sahip ama benim hayalim kağıt inceliğinde bir TV ama sanırım onun için biraz daha beklemek gerecek:)

LED teknolojisini merak ettim ve biraz araştırdım. LED teknolojisi 1920’lerde Rusya’da icat edilmiş fakat pratik uygulanabilirliği ancak 1962 ABD’de gerçekleşmiş. Özelliği uzun ömür, düşük enerji ve çevre dostu olması. Led aydınlatmalar Floresan lambaların 1/10 u kadar enerji tüketirken, yaklaşık 100 bin saat ömürleri oluyor. LED TV’de her bir piksel bir led lambadan oluşuyor. Aslında bu teknoloji dizüstü bilgisayarların ekranlarında da kullanıyor. Tepkime süreleri ve contrast ölçüleri gibi teknik detaylara girmeyeceğim.
Bunun yerine daha önemli bir özelliğinden bahsetmek gerekiyor. Bu da çevre dostu olması yani üretilirken civa kullanımı söz konusu değil. Ek olarak %40’a kadar daha az enerji tüketiyor.

Görüldüğü üzere bir ar-ge çalışması sadece teknoloji bacağından oluşmuyor. Artık kurumlar çevrecilik temasını da ar-ge ve pazarlama birimlerine yedirmeye başladılar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s